نوید دانه ایرانیان

تولید خوراک آبزیان: آشنایی با ترکیبات آن

تولید-خوراک-آبزیان

فهرست مطالب

تولید خوراک آبزیان همواره امری مهم در پیشرفت صنعت آبزی‌پروری بوده است. در حالی که همه حیوانات پرورشی باید به خوبی تغذیه شوند، سازمان تحقیقات آبزیان هر ساله با ابتکار و نوآوری در جهت تولید خوراک آبزیان خوراک‌های جایگزین و مناسبی را جهت حفظ سلامت آبزیان و انسان تولید می‌نماید. پیشرفت چشم‌گیر در تولید جایگزین‌های مناسب خوراک آبزیان باعث کاهش اتکا به صید ماهیان وحشی شد. ما در این مقاله قصد داریم به برخی خوراک‌های متداول مورد استفاده در آبزی‌پروری دریایی و آنچه ماهیان پرورشی می‌خورند اشاره کنیم. همچنین پیشنهاد می‌دهیم سری نیز به مقاله دیگر ما که پیرامون خرید غذای با کیفیت و شناسایی آن است، نیز بزنید تا به مرجع کاملی برای تهیه بهترین غذای ماهی  دست یابید.

تولید خوراک آبزیان ویژه ماهیان پرورشی

 

تهیه-خوراک-آبزیان-پرورشی

ماهیان پرورشی با جیره‌های مخصوصی که نیازهای آنها را تامین می‌کند تغذیه می‌شوند. تولید این خوراک شامل مواد معدنی و ویتامین‌هایی است که برای رشد و پرورش آبزیان ضروری است. این خوراک‌ها معمولا به شکل پلت‌های خشک تولید می‌گردند که از بسیاری جهات به پلت حیوانات خانگی شباهت دارند. متخصصان تغذیه ای که خوراک آبزیان را تولید و فرموله می‌کنند باید حدود 40 درصد از مواد مغذی ضروری را در خوراک لحاظ و در نظر بگیرند. این مواد مغذی شامل مواد معدنی، ویتامین‌ها، اسیدهای‌آمینه (تولید کننده پروتئین)  و برخی چربی‌ها هستند.  این مواد در خوراک آبزیان از طریق پودر ماهی، روغن ماهی، چربی گیاهی و حیوانی تولید می‌شوند. تولید خوراک آبزیان همیشه با توجه به فن آوری‌ها تغییر نموده به طور مثال مقدار پودر ماهی در خوراک ماهی قزل آلا از 70 درصد در سال 1980 به 25 درصد در سال 2017 کاهش یافته است.

از این رو فرایند تولید یک رویه مهم در صنعت غذای آبزیان است که ذره‌ای اشتباه در آن ضرر جبران ناپذیری به پرورش ‌دهندگان و صنعت آبزی‌پروری ممکن است وارد سازد. 

آیا تولید خوراک برای تمام گونه های ماهی به یک شکل است؟

خیر. هر آبزی بسته به گونه خود نیازهای تغذیه‌ای متفاوتی دارد که ممکن است حاوی پروتئین‌های گیاهی (سویا یا ذرت)، روغن‌های گیاهی، چربی‌ها و ویتامین‌ها باشد. به طور مثال در طبیعت ماهی‌های گوشتخوار مانند سالمون آبزی‌های دیگر را می‌خورند. بنابراین خوراک آبزیان گوشتخوار پرورشی عمدتا شامل روغن‌ها،پروتئین ماهی و پروتئین گیاهی است. در قدیم تولید خوراک آبزیان گوشتخوار حدود 50 تا30 درصد حاوی روغن ماهی بود. با توجه به تحقیقات شکل گرفته این مقدار در خوراک آبزیان به شدت کاهش یافته و استفاده نمی‌گردد.

چرا از پودر و روغن ماهی در تهیه خوراک آبزیان استفاده می شود؟

بعضی از گونه‌های ماهی و میگو در تغذیه خود نیازی به پودر و روغن ماهی ندارند، با این حال پودر ماهی یک منبع طبیعی با پروتئین با کیفیت بالا است که در تولید خوراک آبزیان اهمیت ویژه‌ای دارد. پودر  و روغن ماهی در خوراک آبزی‌پروری اسیدهای‌آمینه ضروری و اسید‌های چرب را تامین می‌کنند. در  تهیه خوراک آبزیان روغن ماهی منبع طبیعی و اصلی اسیدهای چرب امگا3 مانند ایکوز پنتانوئیک اسید و دوکوز اهگزانوئیک اسید است. این اسیدهای چرب  به عنوان منبعی ارزشمند در تولید خوراک آبزیان  بکار می‌روند. البته امروزه با افزایش قیمت روغن ماهی و بهبود فناوری استفاده از  روغن‌های جلبک  در تهیه خوراک ماهیان رونق پیداه کرده است.

 

جایگزین‌های بالقوه در تولید غذای آبزیان

 

انواع-خوارک-آبزیان

 

این جایگزین‌ها شامل وعده‌های غذایی و روغن‌های گیاهی است.

جایگزین‌های مورد استفاده در تولید غذای آبزیان شامل: ضایعات ماهی، مخمر، حشرات و جلبک‌های دریایی هستند. مواد جایگزین گیاهی مورد استفاده در تولید خوراک ماهی نیز شامل: سویا، جو، برنج، نخودفرنگی، کلزا، لوپین، گلوتن گندم و ذرت است.

جلبک‌های دریایی پرورشی یک منبع غنی از فیبر در تهیه خوراک آبزیان و مصرف انسان است. جالب است که بدانیم در سال 2018 سازمان غذا و داروی ایالات متحده یک ماده مهم و کلیدی را در تولید خوراک ماهی  به نام تورین را تایید نمود. این ماده برای ساخت پروتئین‌های گیاهی که مشابه پروتئین‌های حیوانی‌اند ضروری هستند. از سال 2007 سازمان‌های بسیاری در زمینه توسعه خوراک های جایگزین برای آبزی‌پروری راه‌اندازی شد، که میزان استفاده از پودر و روغن ماهی را در تولید خوراک آبزی‌پروری را کاهش می‌دهند. در نهایت این ابتکار منجر به تجاری سازی جایگزین‌های مناسب در تغذیه و تولید خوراک بعضی گونه‌ها شد.

آیا در فرایند تولید خوراک آبزیان آلودگی با جیوه و عناصر سنگین وجود دارد؟

این ترکیبات از طریق آنچه می‌خورند وارد بدن این موجودات می‌شود و در آنجا متمرکز می‌گردند. هر ساله سازمان های غذا و داروی سازمان ایالات متحده و آژانس‌های آبزی‌پروری  نمونه‌های خوراک و آبزی مورد نظر را جمع‌آوری کرده و مورد تجزیه و تحلیل قرار داده تا مطمئن شوند در تهیه خوراک آبزیان  و ماهی‌ها عناصر سنگین موجود نیست. در تولید خوراک آبزیان  ترکیبات فرموله شده مواد به طور مرتب کنترل می‌شوند تا از الودگی احتمالی توسط متیل جیوه جلوگیری گردد.

آیا در تولید غذای ماهیان هورمون رشد استفاده می‌شود؟

 

غذای-ماهیان

 

عموما هورمون رشد در تولید خوراک آبزیان استفاده نمی‌شود با این وجود استفاده آن در گوسفند و گاو ممکن است. اما استفاده از آن توسط سازمان غذا و دارو ممنوع شد. استفاده برخی از افزودنی ها مانند رنگدانه‌ها، کارتونئیدها، آنتی اکسیدان‌ها و سایر افزودنی‌های بی خطر در خوراک آبزیان توسط سازمان دارویی و غذایی ایالات متحده مجاز است.

راه‌اندازی خط تولید خوراک آبزیان

راه‌اندازی خط تولید خوراک پلت آبزی یک تلاش سودآور تجاری برای بسیاری از کشورها است. این خط تولید شامل تجهیزات مکانیکی ویژه است  که در تولید خوراک آبزیان تخصص دارد. این تجهیزات شامل آسیاب‌های جهت خرد کردن پلت‌ها، مرکز کنترل کامپوتری و ماشین آلاتی با محدوده خروجی 200 کیلوگرم در ساعت، دستگاه مخلوط کننده، دستگاه‌های خنک کننده، نوار نقاله، دستگاه‌های ویژه گرد وغبار زدایی، دستگاه پاشش و سیستم کیسه بندی خودکار هستند.

مزیت ما

مزیت-خوراک-آبزیان

اگر شما نیز قصد دارید که برای مقاصد پرورشی‌یتان خوراک ماهی تهیه نماید، مزیت انتخاب ما این است که:

۱. تولید خوراک آبزیان با کیفیت برای گونه‌های ماهی سردابی و به ویژه گرمابی

۲. عرضه پلت مرغوب که در برابر پاشیدگی مقاوم است

۳. قیمت مناسب و مشاوره‌های رایگان جهت اطمینان خاطر شما

۴. بازدیدهای راهبردی و بررسی مشکلات و چالش‌های شما

۵. بهره‌گیری از خط تولید تخصصی همراه با تجهیزات مکانیکی جدید

محصولات ما

خدمات نوید دانه ایرانیان شامل پلت‌های متنوع خوراکی در اندازه‌های مختلف است. محصولات ما در مقایسه با محصولات مشابه در بازار قابل هضم‌تر و دارای عملکرد رشد بالاتری هستند. ما معتقدیم خوراک آبزیان ما به پرورش دهندگان کمک می‌کنند که کیفیت و ارزش خوراک آبزی‌پروری خود را بهبود بخشند. زیرا تولیدات ما از  دستیابی به اهداف حیاتی  تغذیه‌ای پشتیبانی می‌کند و به خوبی فرمولاسیون می‌شوند. لطفا محصولات ما را بررسی کنید تا درباره چگونگی کمک به شما در تهیه خوراک آبزی‌پروری با کیفیت بیشتر بدانید.

اشتراک گذاری مطلب در پیام‌رسان‌ها :

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، از جدیدترین جشنواره‌های تخفیف، اخبار و مقالات نوید دانه ایرانیان باخبر شوید!

همچنین بخوانید...