نوید دانه ایرانیان

خرید خوراک ماهی+ ارتقای وزن و درآمد

خرید-خوراک-ماهی-مرغوب-و-با-کیفیت-نوید-دانه-ایرانیان

فهرست مطالب

خرید خوراک ماهی مرغوب چالشی که برای تمامی پرورش دهندگان آشنا است. حتما شما هم در طول دوره پرورشی خود به دنبال خرید خوراک برای ماهیان پرورشی خود بوده‌اید و نکته‌ای که برایتان اهمیت داشته افزایش وزن مناسب است که افزایش درآمد را نیز به دنبال دارد. نوید دانه ایرانیان یکی از کارخانه‌ها در زمینه فروش خوراک ماهی گرمابی است که کیفیت غذایی مرغوب ماهی را تامین می‌کند و برای این کار تمام مواد اولیه پس از آزمایش در آزمایشگاه‌های مدرن سنجش کیفیت می‌شوند.

با خرید غذای مناسب، ماهی‌ها خیلی سریع رشد می‌کنند و در نتیجه «دوره کشت» بسیار کمتر می‌شود. این مقاله راه‌گشایی است برای شما خریداران محترم که می‌خواهید مناسب‌ترین و ارزان‌ترین خوراک را برای آبزیان خود در اسرع وقت تهیه نماید.

ویژگی هایی که هنگام خرید خوراک ماهی باید در نظر گرفت؟

*مواد اولیه

خوراک ماهیان گرمابی و به طور کل آبزیان باید از مواد اولیه با کیفیت مانند میکس مواد معدنی، ویتامین‌ها، چربی، پروتئین و مکمل‌های ضروری( خوراک با استفاده از داروها و مکمل‌های مغذی با کارایی بالا تهیه می‌شود که به سلامت بهتر و حداقل رساندن مرگ و میر کمک می‌کند) تشکیل گردد.

خوراک حاوی پروتئین بالا و چربی بالا برای هضم بهتر است و در نتیجه به رشد سریع ماهی‌های کوچک کمک می‌کند. به طور مثال پروتئین (حداقل) -40٪، چربی خام – 6٪، فیبر خام – 5-6٪ و رطوبت -10٪. هنگام خرید خوراک ماهی به هرگونه کپک‌زدگی، تغییر رنگ و کدری، نم و شکننده بودن پلت به خوبی دقت شود.

*فن‌آوری و تجهیزات

بهتر است مراحل ساخت پلت از طریق سیستم ماشین آلات پیشرفته و در نهایت دقت در سایزهای گوناگون تولید شود. این کار موجب می‌گردد تا خریداران خوراک ماهی کمتر سردرگم بشوند و با توجه به مرحله رشد ماهیان گرمابی خود پلت مورد نیازشان را تامین کنند.

*یکنواختی ذرات

خوراک مناسب 3 تا4 ساعت در  آب شناور است و همین امر باعث می‌شود ماهی‌ها آن را به درستی مصرف کنند. 3-4 ساعت روی سطح آب شناور است و بنابراین ماهی‌ها قادر به مصرف مناسب آن هستند. همچنین از کثیف شدن آب جلوگیری می‌کند و به حفظ سطح اکسیژن کافی و تنوع میکرو فلور استخر ماهی کمک کرده که در نتیجه سلامت آبزی را به همراه دارد.

ماندگاری پلت در داخل آب تقریبا 24 ساعت بدون بدون افت کیفیت دست نخورده باقی می‌ماند. همچنین پلت‌های که به آسانی در دست له و دناتوره می‌شوند انتخاب مناسبی جهت خرید خوراک نیستند. زیرا بهتر است خوراکی برای خرید انتخاب گردد که به حفظ سلامت محیط زیست استخر کمک نماید وقتی غذا به راحتی هضم می‌شود آمونیاک کمتری دفع و بنابراین سطح PH همواره آب طبیعی است.

 

کیسه-خوراک-ماهیان-گرمابی-نوید-دانه-ایرانیان

 

اصول تغذیه صحیح

خب حالا پس از خرید خوراک ماهی موردنظر خود، نکته‌ایی که نباید از ذهنتان برود نحوه صحیح غذا دادن است:

50 درصد از دوز محاسبه شده روزانه خوراک بهتر است در ساعتی معین مثلا 9-10 صبح و نیم دوز باقی مانده در عصر در ساعت 4-5 بعد از ظهر ارائه شود.

غذا باید در 2 تا 3 نقطه از حوضچه در منطقه بدون مزاحمت که حداقل حرکت وجود دارد ارائه و پخش شود.

یادمان باشد که تجزیه و تحلیل مصرف خوراک باید به صورت روزانه انجام شود. مصرف خوراک نیز به نوع ماهی و اکولوژی آب استخر پرورش آبزی بستگی دارد.

انتخاب خوراک‌های ماهی برای خرید

سه نوع غذا در استخرهای پرورش ماهی استفاده می‌شود:

غذای طبیعی

غذای طبیعی به طور طبیعی در حوضچه یافت می‌شود و نیازی به خریداری ندارد. و ممکن است شامل ریزوئیدها، باکتری‌ها، پلانکتون‌ها، کرم‌ها، حشرات، حلزون‌ها، گیاهان آبزی و ماهی باشد. فراوانی آنها تا حد زیادی به کیفیت آب بستگی دارد. لقاح به ویژه لقاح ارگانیک، می‌تواند به شما کمک کند تا منبع خوبی از غذای طبیعی برای ماهیان خود فراهم کنید.

خوراک‌های مکمل

غذای تکمیلی یا مکمل، خوراکی است که به طور منظم بین ماهیان در استخر توزیع می‌شود. خرید این نوع خوراک ماهی معمولاً از مواد ارزان قیمت در دسترس محلی مانند گیاهان زمینی، زباله‌های آشپزخانه یا محصولات جانبی کشاورزی تشکیل شده‌اند.

خوراک کامل

غذاهای کامل نیز ممکن است به طور منظم توزیع شوند. آنها از مخلوطی از مواد با دقت انتخاب شده ساخته شده‌اند تا تمام مواد مغذی لازم برای رشد خوب ماهی را فراهم کنند. آنها باید به شکلی ساخته شوند که ماهی برای خوردن و هضم آن راحت باشد. تهیه این خوراک‌ها در مزرعه بسیار دشوار است و معمولاً خرید آنها گران است.

 

ماهی-و-پلت-ماهی

 

انواع سیستم‌های تولید

سیستم تولید را می‌توان با توجه به نوع غذایی که به ماهی داده و خریداری می‌‌کنید تعریف کرد:

گسترده:

تولید ماهی کاملاً به غذای طبیعی بستگی دارد.

نیمه فشرده:

در این سیستم تولید ماهی هم به غذای طبیعی و هم به غذای کمکی بستگی دارد که ممکن است ماهی‌های بیشتری در استخر پرورش داده شود.

فشرده:

تولید ماهی به طور کامل به غذای کامل بستگی دارد و میزان ذخیره‌سازی  و خرید خوراک دیگر به در دسترس بودن غذا نیست بلکه به عوامل دیگری مانند کیفیت آب و غذا بستگی دارد.

چرا خرید خوراک ماهی مرغوب اهمیت دارد؟

غذاهای طبیعی برای تغذیه خوب ماهی و تضمین رشد خوب کافی نیست. و زمانی که می‌خواهید در استخر خود ماهی بیشتری پرورش دهید تا محصول بیشتری تولید کنید و همچنان رشد خوبی داشته باشید باید خوراک مناسب خریداری نماید.

نکات مهم و پایانی در مورد خرید خوراک ماهیان گرمابی و سردآبی

  1. ارزش غذایی خوب
  2. خوراک به خوبی توسط ماهی مصرف گردد.
  3. ازارن قیمت باشد.
  4. در تمامی فوصول پرورش ماهی در دسترس است.
  5. حداقل هزینه اضافی برای حمل و نقل، جابجایی و پردازش
  6. حمل و نگهداری آسان

امید است با رعایت این نکات و شناخت درست از سیستم پرورشی خود بتوانید خوراک مناسبی جهت ماهیان گرمابی و آبزیان خود تهیه کنید و فراموش نکنید در این مسیر می توانید به تجربه و تخصص ما در تهیه تغذیه ای منحصر به فرد و مقرون به صرفه اعتماد کنید.

اشتراک گذاری مطلب در پیام‌رسان‌ها :

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، از جدیدترین جشنواره‌های تخفیف، اخبار و مقالات نوید دانه ایرانیان باخبر شوید!

همچنین بخوانید...