نوید دانه ایرانیان

خوراک پلت آبزیان چیست؟

پلت آبزیان نوید دانه ایرانیان

فهرست مطالب

پلت آبزیان نامیست که برای پرورش‌دهندگان و دوستداران ماهی آشنا است، و انتخاب مناسب و مطمئن برای تغذیه ماهی به حساب می‌آید. با این حال اگر نمی‌دانید آنها چه نوع خوراکی هستند و چگونه بر سلامت و رشد ماهی تاثیر گذارند این مقاله وبلاگ می‌تواند برایتان مفید باشد. برای اطلاعات بیشتر در مورد ویژگی‌ها و خرید پلت ویژه خوراک آبزیان گرمابی نیز می‌توانید به صفحه  معرفی محصولات سر بزنید.

خوراک پلت آبزیان چیست؟

 

خوراک-تخصصی‌آبزیان

 

پلت آبزیان نوعی خوراک ماهی است که به دو حالت گلوله‌ای و یا پولکی ساخته می‌شود. این گلوله‌های کوچک یک انتخاب راحت و ساده برای تغذیه آبزیان شما هستند که در فرمولاسیون های متنوعی برای انواع ماهی‌ها وجود دارند.

پلت کردن خوراک آبزیان

پلت کردن، عبور دادن غذای نرم توسط فشار از سوراخ های صفحه ای فلزی است تا به صورت رشته های فشرده رشته ای درآمده، بریده شده و به اندازه خواسته شده درآیند. ضخامت سوراخ ها بسته به گونه و سن ماهی از 1.8 تا 6.5 میلی متر متغیر است.

آب یا بخار آب قبل از شکل دهی غذا اضافه می شوند. فرایند شکل سازی و شکل دهی بسیار حساس می باشد. غذای پلت باید به اندازه کافی در شرایط خشک به صورت چسبیده به هم باقی مانده و مقاومت بالایی در برابر آبشویی داشته باشد که می توان از طریق کاهش مقدار چربی غذا به 4-3 درصد و یا استفاده از پلت بایندرهایی نظیر A-Bind برای افزایش چسبندگی ذره ها، کیفیت را بهبود بخشید.

با متراکم سازی اولیه مخلوط به منظور بهینه سازی سرعت نفوذ مایعات به داخل منافذ بسیار کوچک ترکیبات پودری می توان پلت هایی با مقاومت بیشتری تولید کرد.

فرایند پلت کردن بیش از دو سوم کل انرژی مورد نیاز برای ساخت غذا را مصرف می کند که منجر به گرم شدن محصول می شود و غذا هنگام خارج شدن دمایی در حدود 85-70 درجه سانتی گراد خواهد بود و برای جلوگیری از کپک زدگی پلت ها باید سرد و خشک شوند.

انواع خوراک آبزیان کدامند؟

به طور کلی روش های مختلفی برای تولید جیره های متنوع با توجه به نوع آبزی وجود دارند. تولید جیره های غذایی با بهینه سازی میزان رطوبت خمیر غذا و حرارت مورد نیاز می‌توان پلت‌های اکسترود با چگالی‌های متنوع از جمله شناور، غوطه‌ور و ته‌نشین شونده تولید نمود.

انواع خوراک آبزیان

خوراک پولکی:

این خوراک از آسیاب کردن ماهی یا قطعات ماهی به دست می‌آید. این پلت‌ها به راحتی هضم می‌شوند و انتخاب خوبی برای ماهیان کوچک و جوانتر که در حال رشد‌اند است.

خوراک منجمد خشک

این خوراک از مکمل‌ها و قطعات خشک شده ماهی تهیه شده  که انتخاب مناسبی برای ماهیان کوچک استخرهای پرورشی شما است.

خوراک زنده

که شامل کرم، نوعی میگو و انواع بی مهرگان کوچک است. این غذا انتخاب مناسبی برای ماهیان بزرگتر و شکارچی است،  زیرا فرصت شکار و تمرین غریزه شکار را برای آنها یادآوری می‌کند.

روش های استفاده از پلت آبزیان

می‌توان گلوله‌های خوراکی را با هاون یا آسیاب پودر کرد و سپس با مقداری آب به شکل خمیری در آورد، و به وسیله قطره چکان یا سرنگ در مخزن پرورش ماهی ریخته. که می‌توان به صورت چند بار در روز اما به مقدار کم از خمیر تهیه شده به ماهیان داد.

چه عواملی باعث پایداری پلت آبزیان در آب می گردد؟

انتخاب مواد اولیه

مواد اولیه ایی که در پلت آبزیان استفاده می‌گردد نقش مهمی در ایجاد این پایداری دارد. به طور مثال انتخاب مواد اولیه مانند نشاسته و فیبر خام در دمای بالا، رطوبت مناسب و همچنین ژلاتینه شدن آسان نشاسته باعث مساعد شدن اتصال بافت های پلت و چسبندگی و مقاومت آنها می‌شود. همچنین به دلیل انسجام ضعیف الیاف خام و تاثیر آن بر روی سختی و سرعت تشکیل ذرات، محتوای آن باید بین 3 تا 5 درصد کنترل گردد که این امر می‌تواند مقاومت آب  خوراک پلت را بهبود بخشد.

رطوبت مناسب

رطوبت موجود در مواد خام پلت آبزیان نه تنها بر کیفیت و خروجی مواد تاثیر می‌گذارد، بلکه موجب کاهش گرانوله شدن ( فرآیند تشکیل دانه ها یا گرانول‌ها از یک ماده پودری و جامد و تولید یک ماده دانه‌ای است.) ذارت نیز می‌گردد. افزودن 2 تا 3 درصد رطوبت در طول فرایند اختلاط مواد برای بهبود پایداری و سختی خوراک گلوله مفید است.

استفاده از بایندرها در پلت آبزیان

بایندر  یک  افزودنی  خوراک پلت ماهی است، که به مواد طبیعی و شیمیایی مصنوعی تقسیم می‌شود. در فرآیند تولید خوراک، افزودن مقدار مناسب بایندر می‌تواند علاوه بر طبیعت خاص خود، پایداری آب خوراک و استحکام باند را با توجه به نوع خوراک، شرایط پردازش و سایر عوامل بهبود بخشد. در فرایند تولید طبیعی مواد خوراکی از نشاسته به عنوان چسب در پلت استفاده می کنند.

استفاده از پلیت بایندرها در خوراک آبزیان باعث استحکام پلت و کاهش هدر رفت غذا طی حمل و نقل می شود. به علت بالا بودن میزان پروتئین حیوانی و مقدار کم پروتئین گیاهی غذای آبزیان گوشتخوار حاوی میزان کمی از عوامل همبند طبیعی است. همبندهایی مثل گلوتن گندم دارای ارزش غذایی بوده و برخی همبندها مانند کاراگینان و آگار بی اثر بوده و تنها اثر ژل شدن دارند.

همبندها می توانند مواد طبیعی و شیمیایی باشند که به صورت خام یا فرآوری شده مورد استفاده قرار می‌گیرند و بعضی از این ترکیبات می توانند ارزش غذایی داشته باشند.

فرایند ساخت پلت آبزیان

فرایند ساخت پلت آبزیان

آسیاب اولیه:

در ابتدا مواد خوراکی و افزودنی‌ها با آسیاب اولیه یا درشت خرد می‌گردند، و سپس برای افزایش رندمان کاری و برخورداری از کیفیت مناسب مواد با آسیاب ریز خرد می‌شوند.

تناسب اولیه و اختلاط مواد:

مواد اصلی توسط یک سیستم  تناسب کنترل شده الکتریکی دسته بندی شده، و سپس بعد از اختلاط اولیه مواد با هم به میکسر تغذیه ارسال می‌گردند. این کار  برای  این  است که ذرات همه اندازه یکسان داشته باشند تا از کیفیت نهایی محصول اطمینان حاصل شود.

آسیاب ثانویه:

به علت حساسیت دستگاه گوارش و قابلیت هضم بد آبزیان به یک آسیاب ثانویه دیگر برای ریز کردن خوراک  نیاز است. این عمل توسط آسیاب ریز چکشی انجام می‌شود.

پلت سازی:

آسیاب پلت خوراک آبزی از نرم کننده‌های دو و سه لایه ای استفاده می‌کند که این عمل می‌تواند به طور مداوم مواد را با بخار داغ مخلوط کند. مواد خوراکی از طریق فیدر  وارد کاندیشینر می‌شوند و با بخار داغ مخلوط می‌گردند. و سپس از طریق شکاف‌های مخروطی شکل وارد محفظه گلوله سازی می‌گردند. و توسط قالب و غلتک به صورت گلوله فشرده گشته، گلوله ها از سوراخ قالب خارج شده و توسط کاتر به ابعاد معینی بریده می‌شوند.

پوشش و خنک سازی پلت آبزیان:

در صورت لزوم چربی‌های مایع، ویتامین، طعم دهنده‌ها را می‌توان به صورت پوشش خارجی به خوراک اضافه کرد. این عمل خوش طعمی را بهبود می‌بخشد و از آسیب حرارتی خوراک جلوگیری می‌کند. پس از پوشش ، خوراک در صورت نیاز خنک می‌گردد.

کیسه بندی خوراک پلت :

هنگام بسته‌بندی خوراک پلت آبزیان مقدار هوای داخل کیسه‌ها به خوبی باید کنترل گردد، تا از خراب و اکسیداسیون خوراک جلوگیری شود. بنابراین توصیه می‌شود کیسه را از طریق دوخت ( پوشش فیلم پلاستیکی)  ببندید. این کار می تواند عمر محصول را 50 تا 100 درصد افزایش دهد.

سخن تکمیلی

را ه‌های ساخت پلت آبزیان کارخانه نوید دانه ایرانیان از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است، زیرا  با توجه به انواع مختلف خوراک پیکربندی و خروجی متفاوتی را می‌توان سفارش سازی نمود که هر کدام به نوع خود در تغذیه دام، آبزیان و طیور مورد استفاده قرار می‌گیرند. نوید دانه ایرانیان متعهد است که بالاترین کیفیت را برای خوراک پلت ماهی به پرورش دهندگان ارائه نماید. برای هر گونه سوال در مورد محصولات و  مشاوره رایگان همین امروز با ما تماس بگیرید.

اشتراک گذاری مطلب در پیام‌رسان‌ها :

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، از جدیدترین جشنواره‌های تخفیف، اخبار و مقالات نوید دانه ایرانیان باخبر شوید!

همچنین بخوانید...