نوید دانه ایرانیان

تغذیه دام‌ها+ نکات مهم

فهرست مطالب

تغذیه دام‌ها متفاوت است. زیرا آنها شامل دو نوع سبک و سنگین هستند و همانطور که می‌دانیم هضم در هر نوع از آنان نیز متفاوت است. این گونه از حیوانات را اغلب با نام دام نشخوارکننده می‌شناسیم که در آنها معده از یک بخش چهار قسمتی تشکیل شده است. معده دام‌ها مملو از باکتری است و همین امر موجب می‌شود خوراک هایی که قابلیت هضم برای بسیاری از گونه‌ها مثل انسان نداشته باشند به راحتی توسط این باکتری‌ها تجزیه و هضم شوند که منجر به تولید مواد مغذی در بدن دام میزبان می‌شود.‌ علاوه بر داشتن  برنامه‌ریزی اصولی برای یک تغذیه صحیح شناخت این تفاوت‌ها نیز کمک بهتری به رفع کامل نیاز‌های غذایی حیوانات، آبزیان و طیور می‌نماید.

نیازهای تغذیه ای دام سنگین

دام‌های نشخوارکننده مخصوصا گاوها بسته به مرحله زندگی خود به مقادیر متفاوتی از انرژی نیاز دارند. مثلا هنگامی که یک دام در حال افزایش وزن یا نیاز به افزایش وزن دارد واضح است که به انرژی بیشتری نیاز دارد. این انرژی به راحتی از طریق جیره های مخلوط(TMR) برای تغذیه دام‌ها از جمله گاو شیری تامین می‌شود که عمدتا از یونجه یا سیلوی ذرت تشکیل شده اند.

 

این جیره‌ها باعث تولید شیر بیشتر و با چربی بالاتر در دام می‌شوند. دام‌های نشخوارکننده در بیشتر عمر خود باید از رژیم خوراکی متشکل از علوفه (گراس‌ها) و مواد فیبری(یونجه) استفاده کنند و همچنین کشاورزان باید احتیاط کنند که دادن غلات زیاد و علوفه ناکافی ممکن است باعث بیماری در دام‌های نشخوارکننده شود.

خوراک‌های جایگزین برای تغذیه دام‌ها

با توجه به قیمت بالای خوراک در بعضی مواقع کشاورزان می‌‌توانند برای تغذیه دام‌های خود از  خوراک‌های جایگزین (پوسته سویا و یا تفاله میوه‌جات) و یا محصولات جانبی که ارزش غذایی بالایی دارند استفاده کنند تا میزان یونجه و غلات را کاهش دهند.

افزودنی‌های خوراک دام‌ها

در تغذیه دام‌ها علاوه بر انرژی وپروتئین به ویتامین و مواد معدنی نیز احتیاج است. که این مواد از طریق افزودن به جیره اصلی حیوان و یا از طریق بلوک‌های لیسیدنی می‌تواند در اختیار دام‌ها قرار گیرند. دو ماده معدنی مهم در تغذیه دام‌ها کلسیم وفسفر است که به رشد مناسب استخوان و دندان کمک کرده و برای متابولیسم دام اهمیت بالایی دارند. معمولا پیشنهاد می‌شود که نسبت کلسیم به فسفر برای عملکرد‌های طبیعی دام حدود ۲ به ۱ باشد که یک راه آسان حفظ این تعادل در دام‌ها استفاده از نمک دی کلسیم فسفات است، که مانند سایر مواد مغذی میزان استفاده از آن به سن حیوان بستگی دارد.

 

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم به نکات مهمی که در تغذیه و خوراک دام (باتوجه به سیستم بدنی‌یشان) اهمیت دارد بپردازیم تا شما با توجه به این نکات بتوانید بهتر با نحوه سیستم تغذیه‌ای دام‌ها آشنا شوید و همچنین هنگام مراجعه و تماس با کارخانه نوید دانه ایرانیان بتوانید خوراک مورد نیاز دام خود را به راحتی و در کمترین زمان تهیه کنید.

اشتراک گذاری مطلب در پیام‌رسان‌ها :

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، از جدیدترین جشنواره‌های تخفیف، اخبار و مقالات نوید دانه ایرانیان باخبر شوید!

همچنین بخوانید...