نوید دانه ایرانیان

“ماهیان گرمابی: زیبایی آب‌های گرم”

شناخت-ماهیان-گرمابی-min

فهرست مطالب

ماهیان گرمابی طیف وسیعی از ماهیان هستند، که به عنوان مصرف خوراکی و یا زینتی استفاده می شوند. این ماهیان برای رشد و تولید مثل به آب و هوای گرم و استوایی نیاز دارند و به ماهیان استوایی نیز معروف اند.

ماهیان گرمابی به عنوان یکی از مهم‌ترین گروه‌های ماهیان در جهان شناخته می‌شوند. این گروه شامل بیش از ۲۰۰۰ گونه‌ی مختلف از ماهیان است که در آب‌های گرمسیری و معتدل شناوری می‌کنند. این ماهیان معمولاً دارای جثه‌ی بزرگ و زیبایی خاصی هستند که طرفداران بسیاری در سراسر دنیا دارند.

از جمله مهم‌ترین آبزیان گرمابی می‌توان به کپور، سردماهی، ماهی کلمبیا، ماهیان هایدوکسی، بس و ماهیان بزرگ چاه‌های آب شور اشاره کرد. این ماهیان به دلیل ماهی‌گیری آسان، تغذیه‌ی مناسب و توانایی رشد سریع، به عنوان ماهیان پرورشی نیز شناخته می‌شوند. همچنین در مراکز توریستی و ورزشی به دلیل خصوصیات ویژه‌ی آن‌ها، برای شنا و ماهیگیری بسیار جذاب هستند.

پرورش ماهیان گرمابی

پرورش-ماهیان-گرمابی

ماهیان گرمابی یا ماهیان دم‌گرم به گروهی از ماهیان اشاره دارد که در آب‌های با دمای بالاتر از ۲۰ درجه سانتی‌گراد زندگی می‌کنند. این نوع ماهیان شامل گونه‌های مختلفی مانند کپور، سفیدآمور، بلندماهی، ماهی آب‌شیرین و… است. در مقایسه با ماهیان سردابی، ماهیان گرمابی دارای یک سری ویژگی‌های منحصر به فردی هستند که آن‌ها را از دیگر گروه‌های ماهی تمایز می‌دهد. به عنوان مثال، بیشتر ماهیان گرمابی دارای یک فرآیند هضمی بسیار سریع‌تر هستند که به آن‌ها کمک می‌کند غذایشان را بسیار سریع تبدیل کنند و به آن‌ها انرژی بدهند.

در ضمن، بسیاری از ماهیان گرمابی به دلیل مقاومت بیشتر در مقابل بیماری‌ها و شرایط آب‌شور زیاد، به عنوان نوعی ماهی‌پروری در کشورهای جنوبی و خاورمیانه محبوبیت دارند. همچنین برخی از ماهیان گرمابی مانند تیلاپیا، در برخی مناطق به عنوان منبع مهم غذایی و کسب درآمد برای جامعه محلی شناخته شده‌اند.

همیشه انتخاب ماهی‌های عجیب و غریب با انواع اشکال و رنگ‌ها هیجان انگیز است، با این حال باید در نظر داشته باشیم که بیشتراین گونه ها به مراقبت های تخصصی نیاز دارند. اصولی که در پرورش ماهیان گرمابی باید به طور جدی رعایت نمود شامل: تغییرات ناگهانی دمای آب، نرخ تراکم کشت(نسبت تعداد ماهی به حجم استخر) در استخرها و تغذیه خوب است.

چرا آبزیان گرمابی؟

آبزیان گرمابی از جمله پرطرفدارترین ماهیان آزمایشگاهی، تزیینی و مزرعه پرورشی هستند. یکی از دلایل اصلی برای محبوبیت این آبزیان، مقاومت آن‌ها در برابر شرایط محیطی مختلف مانند دمای آب است. این آبزیان در دماهای بالا و در شرایطی که آب شور و قلیایی است، می‌توانند زندگی کنند.

همچنین، آنها نسبت به ماهیان سردآبی رشد سریع‌تری دارند و با تغذیه مناسب، در زمان کوتاهی به اندازه و وزن بالغ می‌رسند. از این رو، مزرعه‌داران آبزی پرورشی با این آبزیان کار می‌کنند تا بهره‌وری بالا و سوددهی بهتری داشته باشند.

این گونه به دو دسته زینتی و پرورشی تقسیم می شوند. از جنبه زینتی حیوانات خانگی جالبی هستند و بسیاری از مردم مجذوب رنگ های شاد آنها می‌شوند. و در استفاده به صورت پرورشی و خوارکی نیز افراد زیادی به طعم گوشت شیرین  آبزیان گرمابی علاقه دارند. همچنین چربی زیر جلدی این آبزیان موجب خوش طعمی گوشتشان است . پس کمی دانش در مورد ماهیان گرمابی یک انتخاب جالب هم برای آکواریم و هم برای استخرهای پرورش ماهی شما می باشد.

پرورش ماهیان گرمابی در استان خوزستان

پرورش-ماهی-گرمابی-در-استان-خوزستان

سال گذشته 100 تن از ماهیان گرمابی در استان تولید و پیش بینی می‌شود تا سال جاری به تولید 500 تن ماهی برسد. شوشتر یکی از بزرگترین تولید کنندگان این آبزی است و پیش بینی می شود بیش از 15 هزار تن از این گونه آبزی در این شهر تولید گردد.

زیستگاه

ماهیان گرمابی در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری یافت می‌شوند. آن‌ها در رودخانه‌ها، دریاچه‌ها، تالاب‌ها، کانال‌های آب شیرین و همچنین دریاهایی با دمای آب گرمتر از ۲۰ درجه سانتی‌گراد زیست می‌کنند. برخی از محیط‌های زیستی این ماهیان شامل رودخانه‌های آمازون، میسیسیپی، نیل، امازون، آفریقای جنوبی و اقیانوس آرام هستند.

این ماهیان اغلب در محیط‌های آبی با گله‌های بزرگ زندگی می‌کنند. آن‌ها می‌توانند در محیط‌های با اندازه مختلف از محیط‌های کوچک تا بزرگ زندگی کنند و اغلب در محیط‌های آبی با توالی‌های آب شلوغ زندگی می‌کنند.

نتیجه گیری

با توجه به ذائقه مردم جنوب، طعم و اهمیت پرورش این نوع از آبزیان، کارخانه نوید دانه ایرانیان با بهره گیری از تکنولوژی و متخصصین خود اقدام به تولید خوراک آبزیان به صورت پلت نموده است.که این خوراک باعث افزایش عملکرد رشد و تقویت سیستم ایمنی آنان می‌گردد و در نتیجه باعث بهروری بیشتر دوره کشت می‌شود.

اشتراک گذاری مطلب در پیام‌رسان‌ها :

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، از جدیدترین جشنواره‌های تخفیف، اخبار و مقالات نوید دانه ایرانیان باخبر شوید!

همچنین بخوانید...