نوید دانه ایرانیان

پلت در مقابل خوراک اکسترود شده

پلت و اکسترود

فهرست مطالب

پلت و اکسترود  دو دسته از خوراک هایی هستند که درصنعت آبزی پروری امروزی بکار می روند. در قدیم و  آبزی پروری اولیه، محصولات طبیعی مرطوب مانند ماهی های کم ارزش یا ضایعات کشتارگاه ها و شیلات به عنوان منابع غذایی مورد استفاده قرار می گرفتند. تهیه این نوع خوراک به غیر از دستگاه های چرخ کن، میکسر و … نیازی به تکنولوژی بسیار پیشرفته ای نداشت.

اما امروزه آبزی پروری 50 درصد از مصرف جهانی ماهی را تشکیل می دهد و پیش بینی ها افزایش آن را در سال های آینده پیش بینی می کنند. این رشد سریع همچنین باعث تحول سریع در فناوری مورد استفاده برای تولید خوراک آبزی پروری شده است.

اهمیت خوراک پلت و اکسترود

امروزه دو فناوری پرکاربرد برای تولید خوراک آبزی پروری پلت سازی و اکستروژن هستند. خوراک های خاص آبزی پروری دارای ویژگی های منحصر به فردی است که آنها را از سایر انواع خوراک دام متمایز می کند. پروتئین و چربی بسیار بالایی دارند و در عین حال به ویژگی های خاصی مانند شناور بودن و پایداری در آب نیاز دارند.

امروزه خوراک خشک پلت به دلیل سهولت در تهیه، حمل و نقل، ذخیره و توزیع و به دلیل نتایج خوبی که از نظر رشد و ضریب تبدیل به دست می آید، بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

خوراک تولید شده با این فرآیندها متراکم تر است، رطوبت کمتری دارد و امکان نگهداری بهتر را فراهم می کند. یکی از تفاوت های اصلی بین خوراک پلت شده و اکسترود شده این است که در حالی که  پلت ها غرق می شوند، شناوری خوراک اکسترود شده را می توان در طول فرآیند تولید کنترل کرد.

با این حال، اکستروژن مزایای دیگری نیز دارد. هر دو فرآیند تولید دارای فازهای مشترکی هستند، اما فاز گندله سازی یا اکستروژن، فازی است که باعث تفاوت در محصول نهایی می شود.

خوراک پلت

گلوله سازی شامل فشرده کردن ذرات کوچک برای ایجاد ذرات بزرگتر به نام پلت است و در طی این فرآیند رطوبت، دما و فشار وارد عمل می شود.

مزایای خوراک پلت عبارتند از:

یکی از مزایای اصلی خوراک پلت شده آبزیان، هزینه ساخت کمتر در مقایسه با فناوری اکستروژن است.

  • بهبود راندمان خوراک و افزایش وزن به دلیل هضم بهتر
  • از بین رفتن عوامل بیماری زا به دلیل فرایند ساخت
  • کاهش هدر رفت خوراک به دلیل یکنواختی شکل فیزیکی خوراک
  • بهبود بافت، و خوش طعم بودن خوراک.
  • ماندگاری طولانی تر
  • سهولت جابجایی، ذخیره سازی و حمل و نقل خوراک.
  • انعطاف پذیری برای افزودن مواد مغذی، داروها و مکمل ها به خوراک در حین پلت کردن

با این حال، دارای معایب بسیاری است که با تکنولوژی اکستروژن حل می شود. یکی از بزرگترین معایب گندله سازی، سرعت غرق شدن سریع است (تخمین زده می شود 10 تا 15 درصد خوراک پلت شده در اثر غرق شدن از بین می رود)  همچنین، مواد مغذی موجود در گلوله‌ها با سرعت بیشتری در آب حل می‌شوند و باعث می‌شود که غذای ماهی با کیفیت پایین‌تری نسبت به خوراک اکسترود شده باشد.

البته فرآیند اکستروژن امروزه گسترده شده است، زیرا بسته به نیاز هر گونه می توان از آن برای تولید انواع خوراک، اعم از شناور، سریع یا آهسته استفاده کرد.

خوراک اکسترود

اکستروژن فرآیندی شامل دماهای بالا و زمان های کوتاه است که از دست دادن مواد مغذی را به حداقل می رساند و در عین حال قابلیت هضم نشاسته و پروتئین ها را در مقایسه با غذای پلت شده بهبود می بخشد.

اکستروژن فرآیندی است که در آن غذا نه تنها فشرده می‌شود، مانند گلوله‌سازی، بلکه «پخته» نیز می‌شود، به همین دلیل به سطوح بالاتری از رطوبت، دما و فشار نسبت به پلت سازی نیاز دارد.

تمام این الزامات باید برآورده شوند تا در هنگام خروج از اکسترودر به درجه انبساط مطلوب دست یابیم. علاوه بر این، همانطور که در بالا ذکر شد، از دیگر مزایای آن می توان به آلودگی کمتر، پایداری بیشتر در آب (از 12 تا 36 ساعت) با حفظ تمام مواد مغذی، قابلیت هضم بیشتر، راندمان بالا و ضریب تبدیل بالا اشاره کرد.

تفاوت ها در فرایند تولید پلت و اکسترود:

  • -هر دو از بخار، فشار و دما استفاده می کنند.
  • – هر دو دارای قالب هایی برای تشکیل گلوله هستند، اما بر اساس اصول مختلفی کار می کنند:

آسیاب

آسیاب گلوله ای گلوله ها را با فشرده سازی از طریق قالب های زمینی بلند شکل می دهد و در نتیجه گلوله متراکم می شود. در بیشتر موارد، برای تسهیل انسجام گلوله، به یک بایندر پلت در فرمول نیاز است.

همگن سازی

یک اکسترودر گلوله را از طریق ژلاتینه شدن قابل توجه نشاسته، انبساط و افزایش تخلخل و در نتیجه کاهش چگالی منبسط می کند. در بیشتر موارد نیازی به افزودن چسب پلت نیست.

شناور سازی

در مورد خوراک ماهی شناور، اکستروژن به شما این امکان را می دهد که شناوری گلوله را با درجه ژلاتینه شدن نشاسته که توسط عوامل زیادی مانند رطوبت، دمای اکستروژن و میزان برش ایجاد شده و اندازه قالب تعیین می شود، کنترل کنید.

یکنواختی

اکستروژن به شما این امکان را می دهد که از سطح بالاتر روغن یا چربی بدون ایجاد ریزدانه های زیاد استفاده کنید و در نتیجه یکپارچگی گلوله بالاتر است.

نتیجه گیری : آیا تفاوت بین خوراک پلت و خوراک اکسترود شده را می دانید؟

دو نوع خوراک ترکیبی آبی وجود دارد، یکی خوراک پلت و دیگری خوراک گلوله اکسترود شده که به آن خوراک اکسترود شده گفته می شود. در مورد غذای میگو هم همینطور. در حال حاضر دو نوع خوراک میگو در بازار وجود دارد که یکی خوراک پلت میگو است. دیگری خوراک اکسترود شده میگو است.

فرآیند تولید خوراک اکسترود شده به طور کلی مانند پلت  است، اما خوراک اکسترود شده دو روش بیشتر از خوراک پلت دارد. گرانول ها ریزتر هستند. دومی دستگاه اکسترود است. دمای مواد خام خوراک در حفره اکستروژن به 110-200 درجه می رسد، تحت فشار بالا، در محیط، اختلاط مداوم، خاموش کردن، حرارت دادن، فشار دادن، پخت، اکستروژن، و سپس به طور ناگهانی فشار را کاهش می دهد.

خوراک گلوله های پف دار و متخلخل را تشکیل می دهند. علاوه بر این، محتوای آب خوراک اکسترود شده بسیار کمتر از خوراک پلت شده است، زیرا در فرآیند دمای بالا و فشار بالا، آب از بین می رود و 1.1 تن مواد خام پودری به گلوله تبدیل می شود که تنها حدود 1 تن خوراک اکسترود شده تمام شده است.

خصوصیات ورود آب به منظور اطمینان از عدم حل نشدن خوراک پلت برای مدت طولانی در آب، لازم است مقدار زیادی از چسب ها مانند آرد با گلوتن بالا یا سایر بایندرهای قابل جذب برای حیوانات اضافه شود.

هزینه تولید فرآیند هزینه تولید خوراک اکسترود شده 1-1.5 برابر خوراک پلت شده است.

مشکلات جذب خوراک اکسترود شده برای از بین بردن تعداد زیادی باکتری با طعم خوب تحت دمای بالا و فشار بالا قرار می گیرد و جذب باید بهتر از گلوله های مواد اولیه مشابه باشد. جهت هر گونه سوال در مورد تهیه بهترین نوع خوراک ماهی ، می توانید روی  لینک تماس با ما کلیک کنید.

 

 

اشتراک گذاری مطلب در پیام‌رسان‌ها :

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، از جدیدترین جشنواره‌های تخفیف، اخبار و مقالات نوید دانه ایرانیان باخبر شوید!

همچنین بخوانید...