نوید دانه ایرانیان

چرایی تغذیه درست

فهرست مطالب

تغذیه اصولی اولین نکته‌ای است که برای حفظ سلامتی حیوانات  به ذهنمان می‌رسد و مناسب آن‌ها است؛ تغذیه‌ای که باید شامل آنزیم‌ها، ویتامین‌ها، مواد معدنی و اسیــــدهای چرب باشد. امروزه دامپزشکان معتقداند که صنعت غذای حیوانات خانگی روز به روز به یک تجارت بزرگ جهانی تبدیل می‌شود، تجارت بزرگی که ارزش آن در سراسر جهان به بیش از ۱۵ میلیارد دلار می‌رسد.

خوراک حیوانات خانگی برای برخی از شرکت‌های غول پیکر چند ملیتی بازار داخلی درصورتی سودآور است که از طریق ضایعات و زباله‌های غذای انــــــــــــــسانی تأمین شود، اما مشکل اینجا است که سیستم گوارشی حیوان خانگی مورد علاقه شما برای خوردن ضایعات طراحی نشده است.

غذای حیوانات خانگی و تغذیه اصولی آنها

به عنوان مثال مرغ یکی از مواد متداول استفاده شده در ترکیبات غذای حیوانات خانگی است اما پرسش اصلی این است دقیقا از چه قسمت یا قسمت‌هایی از مرغ استفاده می‌شود؟ اگرچه که استخوان و گوشت در وعده غذایی حیوانات غیرمعمول نیست اما نکته مهم این است موادی که در خوراک‌های فــــــــرآوری شده حیوانات یـــــــــــــــافت می‌شوند بازیافت شده هستند و نه تازه. پس با طرح این سوال که تغذیه مناسب برای حیوانات و آبزیان ما چیست به مطالعه این مقاله می‌پردازیم، همچنین در مقاله‌ای دیگر به بررسی خوراک ماهی مناسب نیزپرداخته‌ایم که در صورت تمایل می‌توانید مطالعه نماید.

سگ خانگی و اهمیت تغذیه درست

نقش مواد فرآوری شده بر سلامت تغذیه ای حیوانات

براساس یک گزارش در سال 2020 بیش از 62 میلیارد پوند مواد خام قابل تبدیل در قاره آمریکا از مزارع و کشتارگاه‌ها تولید می‌شود که از این میزان حدود 16 میلیون تن محصول بازیافت تولید می‌شود و بخشی از آن برای تهیه غذای حیوانات خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد، این امر در تولید خوراک‌های با کیفیت دامی نیز پر اهمیت است. زیرا در این فرایند بازیافت مواد را در یک ظرف بزرگ در دمای بسیار بالا قرار می‌دهند این در حالی است که بسیاری از مواد مغذی مثل کو آنزیم‌ها، ویتامین‌ها، آنزیم‌ها و پروتئین‌ها در دمای بالای 118 درجه غیر‌فعال می‌شوند و یا حتی از بین می‌رونــــــــــــــــــد. به گفته دام‌پزشکان پروتئین‌های دناتوره شده نه تنها منجر به آلرژی و عدم تحمل غذایی می‌شوند بلکه منجر به بیماری‌های التهابی روده نیز می‌گردند و یا با از بین رفتن مواد مغذی از طریق بازیافت خوراک حیوانات خانگی ما را دچار کمبود تغذیه‌ای می‌کنند.

این فرایند مانند عملی است که برای ما موقع خوردن غذاهای فرآوری شده بی‌کیفیت مانند سوسیس یا کالباس رخ می‌دهد. پس همیشه یادمان باشد که به نیازهای درست تغذیه‌ای چه برای حیوانات چه برای خودمان به درستی پاسخ دهیم و نقش مکمل‌ها، محصولات خوراکی باکیفیت و فرآوری مناسب را در تغذیه حیوانات خانگی نادیده نگیریم.

اشتراک گذاری مطلب در پیام‌رسان‌ها :

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، از جدیدترین جشنواره‌های تخفیف، اخبار و مقالات نوید دانه ایرانیان باخبر شوید!

همچنین بخوانید...